خواص درمانی نعنا

تعداد بازدید: | ارسال توسط: روبینا حسینی | ۱۴ فروردین ۱۳۹۱

 چه کسانی نباید نعنا بخورند؟

 

خواص درمانی نعنا

چه کسانی نباید نعنا بخورند؟
خاصیت ضددرد نعنا و فواید این گیاه در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماریهای دستگاه گوارش بهویژه بیماریهای معده و روده از جمله عواملی است که این گیاه را از زمانهای قدیم بهعنوان یک گیاه دارویی ضروری در آشپزخانه مادربزرگها تا امروز جای داده است. دکتر سعید صانعی، درمانگر و مشاورگیاهدرمانی از خواص دارویی این گیاه و برخی از نسخههای خانگی نعنا برایمان بیشتر میگوید.

 
هنگام عصبانیت بنوشید

یکی از خواص معجزهآسای نعنا خاصیت آرامبخشی و نشاط آوری آن است. تهیه شربت نعنا که از دم کرده این گیاه و مقداری زعفران و شکر تهیه شده باشد در لحظاتی که دچار ناراحتی و اندوه هستید به افزایش نشاط و برطرف شدن اندوه کمک میکند و در زمان عصبانیت و خشم، آرامبخش و تسکیندهنده است. برای تهیه این شربت کافی است ۲ قاشق برگ خشک و پودر شده نعنا را در ۲ لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن آن یک لیوان از آن را با یک قاشق شکر و مقدار اندکی زعفران مخلوط کرده و بهصورت سرد یا گرم میل کنید.

 
نسخه گیاهی برای مزاجهای گرم

اگر مزاجتان گرم است و علائمی از قبیل کلافگی، بالانیامدن نفس، تلخی دهان و سرگیجه را در طول روز تجربه میکنید با استفاده از این نسخه گیاهی میتوانید مزاجتان را کنترل کنید. برای تهیه این نسخه کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را با یک لیوان آب جوش بهمدت ۰۱دقیقه دم کرده و آن را صاف کنید. سپس مقداری شکر، خاکشیر و آبغوره به آن اضافه کرده و آن را میل کنید. این نسخه کمک میکند تا علائم گرم مزاجی از قبیل کلافگی و گرگرفتگی، تلخی دهان و سرگیجههایتان به مرور برطرف شود.

 
تنظیم فشار خون با نعنا و عسل

افرادی که در اصطلاح سرد مزاج هستند به این معنا که بدنشان معمولا سرد است و گهگاه دچار افت فشار خون میشوند بهتر است از نسخه دم کرده نعنا و عسل استفاده کنند. برای تهیه این دم کرده کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را بهمدت ۱۰دقیقه در آب جوش بریزند و پس از این مدت آن را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و میل کنند. این نسخه را میتوانید هنگامی که این افراد دچار ضعف و افت فشار میشوند به آنها بدهید.

 
درمان سکسکه با چای گیاهی

حتما برایتان پیش آمده که با خوردن نخستین لقمه از غذا دچار سکسکه شوید و این سکسکه آنچنان شما را همراهی کند که از خوردن غذایتان لذت نبرید. در این هنگام به هر پیشنهادی عمل میکنید و ممکن است برای چند ثانیه نفستان را حبس کنید یا یک لیوان آب را بیوقفه بنوشید اما چاره کار تنها نوشیدن یک فنجان دم کرده گیاه نعناست. این چای را سریع آماده کنید. پس از نوشیدن آن به سرعت سکسکه شما بند میآید.

 
در چه صورتی نعنا نخورید

افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند بهتر است از نوشیدن دم کرده یا عرق نعنا پرهیز کنند زیرا مصرف نعنا به تشدید ریفلاکس معده آنها منجر میشود. نعنا به این دلیل که خواص آرامشبخش برای اعصاب دارد موجب تسکین و آرامش اعصاب معده میشود و به این ترتیب موجب بروز اختلال در عملکرد معده شده و ریفلاکس معده را تشدید میکند. علاوه براین افرادی که دچار یبوست نیز هستند نباید از نعنا و فرآوردههایی که از نعنا تهیه شده، استفاده کنند. زیرا نعنا با آرام کردن اعصاب سیستم گوارش و رودهها موجب کند شدن عملکرد رودهها و تشدید یبوست میشود.

منبع : برترین ها

به اشتراک بگذارید...
ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان
کلیدواژه ها: ،،،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Mihan Star Mihan Star Mihan Star Mihan Star

نوشته‌های تازه

اشتراک خبرنامه

آدرس ایمیل خود را وارد کنید: