تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

تعداد بازدید: | ارسال توسط: آرشین مختاری | ۱۲ تیر ۱۳۹۱

نگاهی بر زندگی میرزا کوچک خان:

میهن استار:یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ ه. ش. در محله قدیمیاستادسرا شهر رشت در خانواده‌ای متوسط چشم به جهان گشود. پدر و مادر وی از خاندان «رشوندی»های الموت قزوین بودند. وی سنین آغاز عمر را در مدرسه حاجی حسن واقع در صالح آباد شهر رشت و مدرسه جامع به آموختن صرف و نحو و تحصیلات دینی گذرانید. پس از آن به قزوین رفته و در مدرسهٔ صالحیه تحصیل دروس حوزوی را ادامه داد و چندی هم در مدرسه محمودیهٔ تهران به همین منظور اقامت گزید. پایه آموزش حوزوی، می‌توانست وی را در سلک یک روحانی تربیت کند، امّا حوادث و انقلابات کشور مسیر افکارش را تغییر داد و او را به راهی دیگر کشاند.

میرزا کوچک خان دارای دو خواهر به نامهای کربلایی خانم و سارا خانم و دو برادر به نامهای میرزا محمدعلی خان و میرزا رحیم خان بود، که هر دو بعد از میرزا وفات یافتند. بنا به گفته اطرافیان، او مردی قوی بنیه، زاغ چشم و دارای سیمایی متبسم بود واز نظر اجتماعی مردی با ادب، فروتن، خوش برخورد، مومن به اصول اخلاقی، صریح اللهجه، طرفدار عدل و آزادی و حامی مظلومان بود. میرزا کوچک خان اهل ورزش بود و از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری می‌کرد. میرزا در سنین آخر عمرش همسری برگزید.

برای اطلاع از نقش میرزا کوچک خان در انقلاب مشروطه از اینجا به صفحه ویکی پدیا وی بروید.

میرزا کوچک خان از نگاه تصویر

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزای جوان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزا و همرزمان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزا و دکتر حشمت

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزا و همرزمان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزا و همرزمان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

میرزا با دوتن از یارانش : اسماعیل جنگلی و سید حبیب‌اله ‌خان مدنی

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

امضا و مهر میرزا

میزا کوچک خان

دیدار نماینده دولت مرکزی (آذری ) با میرزا کوچک‌خان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

سر بریده میرزا در دستان یک قزاق

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

رضا اسکستانی که سرمیرزا را از بدن جدا کرد

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

درب ورودی منزل میرزا کوچک خان

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

منزل میرزا کوچک خان جنگلی (قبل از بازسازی)

تصاویری کمیاب از میرزا کوچک خان (سردار جنگل)

منزل میرزا کوچک خان جنگلی (بعد از بازسازی)

گردآوری:میهن استار

به اشتراک بگذارید...
ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان

۲۸ دیدگاه

 1. gondash nakonid watan furush bod

 2. چون از وطنش دفاع کرد و با دست خالی جلوی بیگانه ایستاد وطن فروش بود…از روی چه منطقی این حرف چرت رو میزنی…کمی از عقلت هم استفاده کن.

 3. س

  کامنت اون لعنتی رو حذف کنید . . .
  اگر یک وطن دوست در ۳۰۰ سال اخیر تو این خاک نفس کشیده باشه ، میرزاکوچک بوده . . .
  لیاقت اینا اینه که یا انگلیس و روس بالا سرشون باشه یا یک خری مثل محمدرضا شاه و شاههای قاجار!

  • مهدی امیرزادگان

   دوست عزیز ما در اینجا به تمامی نظرات موافق و مخالف احترام میگزاریم ، ما هم نیز با شما هم عقیده هستیم و دلیل اصلی نشر این مطلب زنده نگاه داشتن یاد دلیر مردان این مرز و بوم است.
   پیروز و موفق باشید

 4. booooooooooooooooooooooooos

 5. میرزا کوچک خان وطن پرست بود ولی آنطور که تبلیغ می شود مذهبی نبوده است.

 6. اونهایی که به میرزا می گن وطن فروش تاریخ نمی دانند وباید برن عکس مبارزان خارجی روی پیراهنشون چاپ کنن مثل چگوارا والا ما ایرانیها باید عکس میرزا کوچک خان رئیس علی ودیگر مبارزان ایران را روی پیراهنمان چاپ کنیم وبه دنیا بشناسونیم.

 7. میرزا رو عشق است

 8. راستی زمان میرزا مرغ کیلویی چند بود؟

 9. طغرل دووبرره:یعنی خاک تو سر کامنت منفی گذار

 10. با سلام خدمت همه ایرانی های با غیرت دلیر پرتلاش و با اقتدار.من هم مثه شما یه ایرانی هستم.دوستانی که با متن میرزاکوچک یه جورایی مخالف بودند اینو بدونن که اگه زمانی میرزا نبود اگه ستارخان و باقرخان نبودن اگه دلواری ها نبودن و اگه… شما نمیتونستی با میل و اراده خودت زندگی شخصیتو از عموم محفوظ نگه داری.ناموست میشد یه ابزار و خیلی جیزای دیگه که نمیشه به زبون آورد.منم یه امروزی هستم.یه خواهشی که ازتون دارم اینه که قبل از بیان مطلب اون رو اول تحلیل کنید.چون شما انسانید و دارای قوه تفکر.مرسی از توجه گرم و نازنین شما.

 11. میرزا انسان باشرف و بزرگی بوده او مثل ستارخان و بسیاری دیگر از بزرگان ایران جایش همیشه در قلب ما خواهد بود…

 12. دوست نه چندان عزیز “tarikh” بهت پیشنهاد میکنم قبل هر موضوعی اول فکر و بعد صحبت کنی!میرزا وطن فروش بود؟اگه چنین بود که میتونست براحتی یه تفاهم نامه با روس و یا انگلیس ببنده و حداقل والی یکی از ایالات وقت کشور بشه.چرا جنگید؟چرا تو کوه و یخبندان سرشو بریدن؟چ.ن وطن فروشی کرد؟تاسف!

 13. سلام و درود خدا
  بر دلیر مردان ایران زمین

 14. میرزا ی وطن پرست واقعی بود اگه نبود میگفت به…بزار روس ها به ناموسامون تجاوز کنن هموطن های ما با شعور تر ازتونند که تحت تاثیر یه مشت اراجیف غربی بشند

 15. میرزا نیازی به تذکرهء چند منی ندارن ایشان !میرزا چون کوهی باصلابتند که سفلگان کم خرد کور چشم از خاری حتی توان درک وسعت شخصیت چنین دلاوری و چون ایشان دلاورانی رو ندارند.
  والسلام.

  مجید از لندن.

 16. قاسم

  سلام خیلی خوبه که میرزا کوچک خان اصالتش الموت قزوین هست

 17. سرباز میرزا

  اون زمان قزوین جز گیلان بود

 18. سلمان

  زنده باد ایران / زنده باد گیلان / زنده باد سردار جنگل و یارانش / نابود باد دشمنان ایران و خائنان به ایران و نهضت جنگل / مرگ بر انگلیس و گروهی که نهضت جنگل را از بین بردند ولی سربازان میرزا هم اکنون جان برکف ایستاده اند
  اگر کسی در مورد دلاوری ها و شهامتهای سردار جنگل کوچکترین شکی داره می تونه به نظرات امام خمینی ، مقام معظم رهبری ، آیت الله بهجت و مسئولین نظام مراجعه کنه تا شکش برطرف بشه / بعضی کشورها مثل امارات عربی کثیف هیچ نابغه و دلاور و تاریخی ندارند و هزار جور مصنوعی تاریخ سازی می کنند وای به حال ما که این همه تاریخ و دلاور و میرزا کوچک و مدرس و ستار خان و باقرخان و اینهمه شهدا داریم ولی قدرشونو نمی دونیم به امید قدر دانستن بیشتر مفاخر و سرداران خودمان

 19. peyman

  یه سر کسا تا همیشه نامشون جاودانه چون در راه ازادی قدم برداشتن مث امام حسین ،کوروش کبیر و میرزا کوچک جنگلی و خیلی های دیگه

 20. مهدی

  وقتی از نزدیک قبر میرزارو دیدم: تازه فهمیدم, معنای جمله غریب در وطن چیه…

 21. کاظم نژاد

  چرا در بیان تاریخ به صراحت از کسانی که وطن فروشی کردند و برای پست و مقام و پول پرست بودن محل اخفاء سردار جنگل را لو دادن نام نمی برید .
  بی آبرو هائی مثل ابوالفتح خان کیوان که جز پول پرستی و وطن فروشی در باطن کثیف خود چیزی نداشت . ملت ایران و مردم گیلان انتقام خون میرزا کوچک خان جنگلی را از وطن فروشانی مثل ابوالفتح خان کیوان خواهند گرفت . زنده باد ایران و سرزمین فرهیخته و گلگون کف شریفمان .

 22. مردمبارز ه میرزا – جوونی شو دراین راه گذاشت – اطرافیانش خائن بودند

 23. هوابس ناجوانمردانه سرد است / چه کسی بجز میرزاکوچک خان میتوانست درآن روزهای سخت مبارزه کند؟ اگر نبود خیانتکارانی مثل احسان الله خان و … آنوقت مشخص میشد میرزا چه کسی بوده ؟ روحش شاد ویادش گرامی

 24. سیدمحمد مقدم صیادی رودسری

  زنده باد میرزا کوچک خان .زنده باد جنگل .زنده باد گیلان .یاحسین …

 25. همه جای ایران سرای من است/دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد

 26. میلاد

  جانم فدای ایران.مطمئن باشید اگه اون زمان بودم حتما یکی از یارای میرزا میشدم خوش به حال اونای که دوش به دوش میرزا جنگیدن و جوانیشونو دادن

 27. ایرانی

  “جمهوری شوروی گیلان” عنوان جمهوری کذایی ایشون بود آخه کجاش وطن پرست بوده یه تجزیه طلب که گیلان رو از خاک میهن جدا کرده بود و با روسها ریخته بود رو هم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Mihan Star Mihan Star Mihan Star Mihan Star

نوشته‌های تازه

اشتراک خبرنامه

آدرس ایمیل خود را وارد کنید: