اعمالی که باعث از بین رفتن گناه می شود

تعداد بازدید: | ارسال توسط: بهمن محصص | ۱۷ بهمن ۱۳۹۰

راه های جبران گناهان

جبران گناهان شرایطی دارد و در قرآن چند چیز به عنوان عوامل تکفیر گناه معرفی شده است که در مطلب پیش رو نظری به این موضوع انداخته شده است.

چنانچه در آیات قرآن و روایات معصومین(علیهم السلام) آمده است هر چند انسان گناه زیادی انجام داده باشد، باب بازگشت به خدا و از بین بردن گناهان همیشه باز است چرا که خداوند در قرآن با بیانی مهربانانه می فرماید:

«یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لاَ تَقْنَطُوا مِن رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً»

۱؛ «ای بندگان من که بر خود اسراف کرده اید از رحمت خداوند نامید نشوید که خدا همه ی گناهان را می آمرزد زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.»

پس باید دانست که رحمت الهی بسی بیشتر از گناهان ما و گناهان همه ی مخلوقات است، و جایی برای ناامید شدن ما نیست

؛ و باز خداوند برای بخشیدن ما راه هایی را قرار داده که برخی از آن ها را بر می شماریم:

در حدیث قدسی آمده «اگر انان که به من پشت کردند بدانند که من چقدر منتظر انان هستم و به توبه و بازگشت انان مشتاقم, از شوق دیدارم قالب تهی کرده و از شدت محبتم بند بند انان می گسست»

۱٫ توبه:

یکی از راه های خلاص شدن از گناهان توبه است. راهی که قرآن به ما آموزش می دهد آنجا که می فرماید:

«تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً»

۲؛ «به سوی خدا توبه کنید توبه ای خالص»

توبه آنچنان که در روایات معنا شده است یعنی پشیمانی قلبی و واقعی از کارهایی که انجام داده ایم. و لازمه ی این پشیمانی، تصمیم بر ترک آن عمل زشت می باشد . پس توبه یعنی پشیمان بودن از گناه و تصمیم بر ترک گناه. چنانچه انسان به این حالت برسد اصطلاحاً توبه نموده است.

در حدیث قدسی آمده «اگر آنان که به من پشت کردند بدانند که من چقدر منتظر آنان هستم و به توبه و بازگشت انان مشتاقم,از شوق دیدارم قالب تهی کرده و از شدت محبتم بند بند انان می گسست»

ارکان توبه را می توان در چهار چیز خلاصه کرد:

۱٫ ندامت

۲٫ تصمیم بر ترک در آینده

۳٫ جبران گذشته

۴٫ استغفار و طلب بخشش و مغفرت از خداوند.

پس توبه تنها استغفار یا پشیمانی از گذشته و حتی تصمیم به ترک در آینده نیست، بلکه علاوه بر همه این ها باید شخص گنه کار در مقام جبران برآید و فسادی را که مرتکب شده جبران نماید.

این صحیح نیست که مثلاً در جلوی دیگران فردی را به دروغ و حیله متهم کنیم و بعد در خانه خلوت استغفار نماید. پس باید حقوقی از خداوند مثل نماز وروزه و عبادات و تکالیفی را که ضایع و ترک کرده و نیز حقوقی از مردم را که تباه ساخته جبران نماید و آن ها را تدارک کند و حقوق مردم را به آن ها برگرداند و در صورت امکان و دسترسی از آن ها رضایت و حلالیت بطلبد.

«توبه» کمیت و کیفیتی دارد

کمیت توبه آن است که قرآن کریم به همه مؤمنان دستور آن را می دهد:

«توبوا الی الله جمیعاً ایّها المؤمنون»

و کیفیتش هم عبارت از «نَصوح»؛ یعنی، خالص بودن است که در این زمینه قرآن می فرماید:

«یا ایّها الذین آمنوا توبوا الی الله توبةً نصوحاً»

اگر توبه همه جانبه صورت گرفت و انسان از همه گناهان و خلاف ها توبه کند و خالص شود، آن گاه لغزش های گذشته بخشوده می شود و انسان توبه کننده به منزله بی گناه است. پیامبر اکرم فرمود:

«التائب من الذّنب کَمن لاذَنب له»

(مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۱٫)

 

اعمالی برای بخشش گناهان

بعضی از اعمال که باعث بخشیدن گناهان می شود جلب می نماییم:

- انجام کارهای نیکو یدرئون بالحسنة السیئة (سوره ی رعد/۲۲) اندیشمندان کسانی هستند که با حسنات,(کارهای نیک) سیئات(کارهای بد) را از بین می برند. و یا در سوره ی هود آیه ی ۱۴ می خوانیم: نماز را در دو طرف روز و اوائل شب بر پا دار چرا که نیکی ها, بدی ها را بر طرف می سازند.

به طور حتم,بسیاری از گناهان کوچک هستند که نه تنها به یادمان نمی آید که چه زمانی و در کجا مرتکب آنها شده ایم و بلکه چه بسا آن ها را به عنوان گناه به حساب نمی آوریم. قرآن راه چاره را در ترک گناهان کبیره ذکر می کند و می فرماید: اگر از گناهان کبیره ای که از آن نهی شده اید اجتناب کنید, گناهان کوچک شما را می پوشانیم

. (سوره نساء/ ۳۱)

 

برخی از مفسرین معتقدند که منظور از پوشاندن گناه محو آثار آن است. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: در هر جا هستی از خدا بترس و با مردم با خلق نیک برخورد کن و هر گاه گناهی کردی, کار نیکی بعد از آن انجام بده که آن گناه را محو می کند.

خوش اخلاقی نیز سبب بخشوده شدن گناهان می شود.چنانچه از امام صادق علیه السلام نقل شده است،خوش اخلاقی مانند حرارت خورشید، گناهان را از بین می برد

امام صادق(علیه السلام) نیز در حدیثی دیگر فرمود:کسی که در پنهانی گناه کند, پس در پنهانی کار نیک انجام بدهد, و کسی که آشکارا گناه کرد پس آشکارا کار نیک انجام دهد. (نقل از بحار الا نوار/ ج ۷۱ / ص ۲۴۲ و وسائل الشیعه / ج ۱۱ / ص ۳۸۳)

- صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد ـ علیهم السلام ـ

از امام رضا(علیه السلام) نقل شده است: «کسی که نمی تواند کاری کند که گناهانش پاک شود پس باید زیاد بر محمد و آل او صلوات بفرستد زیرا زیاد فرستادن صلوات گناهان را از بین می برد

.۳صلوات:سنگین ترین چیزی که در قیامت به میزان عرضه می شودصلواتی که هر مرتبه آن ، ثواب ده هزار صلوات استو این صلوات این چنین است:

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی سَیِّدناونبینا مُحَمَّدٍ وآله مِا اختَلَفَ المَلَوان وَ تَعاقَبَ العَصرانِ وَکَرَّالجَدیدانِوَستَقبَلَ الفَرقَدانِ وَبَلِّغ رُوحَهُ وَ اَرواحَ اَهلِ بَیتِهِ مِنَّا الافضل التَّحِیَّۀَ وَالسَّلامُ وعجل فرجهم

معنی

(خدایا درود فرست بر مولای ما و پیامبر ما محمد و خاندانش تا آنگاه که روز و شب می آید و میرود و بامدادو شامگاه ها به هم تبدیل میشوند و روز ها و شب ها به دنبال هم میرسند و آن دو ستارهی قطبی بزرگ و کوچک روی می آورند و روان او و خاندانش از سوی من درود و سلام برسان)

- سفر زیارتی حج یا عمره نیز، باعث پاک شدن گناهان می شود.۴

- زیارت اهل بیت(علیه السلام) به ویژه امام حسین(علیه السلام)۵

- خوش اخلاقی نیز سبب بخشوده شدن گناهان می شود.چنانچه از امام صادق علیه السلام نقل شده است «خوش اخلاقی مانند حرارت خورشید، گناهان را از بین می برد.»۶

- سجده ی فراوان، شخصی نزد پیامبر اسلام آمد و عرض کرد گناهانم زیاد شده است حضرت فرمودند: «زیاد سجده کن زیرا سجده فراوان، مانند باد که برگ ها را روی زمین می ریزد گناهان را از بین می برد.»۷

- خواندن دعاها از جمله دعای کمیل در هر هفته نیز باعث بخشش گناهان می شود.۸

- گریه نمودن بر مصائب امام حسین(علیه السلام)۹

هر چند اگر انسان توبه ی خود را شکست باز هم باب توبه به روی او باز است، اما در روایات حکایت شده: کسی که از گناهانش استغفار می کند در حالی که باز آن گناه را انجام می دهد، مثل کسی است که پروردگار خویش را به مسخره گرفته است

- انفاق نمودن به مردم:

۱۰از امام علی(علیه السلام) نیز حکایت شده: «کفاره ی گناهان بزرگ و عظیم، فریاد رسی از بیچارگان می باشد.»

۱۱خلاصه همه ی اعمال خیر مثل قرائت قرآن، نماز، زیارت برادران دینی یا عیادت مریض یا پرستاری از مریض و… همه و همه باعث پاک شدن گناهان می شود.

یادآوری:

۱٫ بعضی از گناهان را نمی توان فقط با توبه یا راه های دیگر پاک کرد. و این ها گناهانی هستند که با انجام آن ها، هم حق خداوند را ضایع کرده ایم و هم به دیگران ظلم نموده ایم، مثل غیبت، تهمت، دزدی یا آزردن پدر و مادر و … در این گونه گناهان علاوه بر راه های قبل، لازم است حقی که از دیگران ضایع نموده ایم را تا اندازه ای که ممکن است جبران نماییم تا این نوع از گناهان نیز پاک شوند.

۲٫هر چند اگر انسان توبه ی خود را شکست باز هم باب توبه به روی او باز است، اما در روایات حکایت شده: کسی که از گناهانش استغفار می کند در حالی که باز آن گناه را انجام می دهد، مثل کسی است که پروردگار خویش را به مسخره گرفته است

۳٫ مطمئن باشیم هر قدمی که ما به سوی خدای خود بر می داریم، خداوند چندین برابر به سوی ما بذل توجه می کند فقط نیاز به صبر دارد تا برایمان معلوم شود.

عامل اصلی سعادت، ایمان است و مقتضای ایمان، انجام دادن اعمالی است که از لوازم آن به شمار می رود

۴٫ با «توبه» و به سوی خداوند رفتن، و حلال و حرام او را مراعات نمودن، نه تنها چیزی از دست نمی دهیم، بلکه به آرامش و بهره برداری بهینه از نعمت های خدا در دنیا و آخرت می رسیم. چرا که دین و دستورات دینی از ما می خواهد که خواهش های نفسانی را نظام مند و مدیریت کنیم نه اینکه لذت ها را ترک کنیم.

۵٫ هر یک از دستورات خداوند (واجب یا حرام یا…) با در نظر گرفتن همه ی ابعاد وجودی انسان و نیازهای متفاوت اوست و هر کدام از این دستورات حکمت های فراوانی در بردارد، هر چند برای ما معلوم نباشد یا حتی به کام ما خوش نیاید.

۶٫ وقتی انسان گناهی انجام می دهد، علاوه بر اینکه گناه او در پرونده ی اعمال او ثبت می شود، آن گناه در جان و روح او اثرات منفی می گذارد، که برای از بین بردن آن آثار، راه های متعددی وجود دارد که برخی از آن ها در این مجال بیان شد.

نتیجه گیری :

گذشت می توان این حقیقت را دریافت که آیات مربوط به ایمان، در مقام دسته بندیِ دقیقِ شرایط سعادت انسان نیستند؛ بلکه صرفاً می خواهند اهمیّت ایمان و عمل صالح را بیان کنند و با توجه به آیات دیگر، مجموعاً چنین به دست می آید که عامل اصلی سعادت، ایمان است و مقتضای ایمان، انجام دادن اعمالی است که از لوازم آن به شمار می رود.

و در یک کلام :

بازآی بازآی هر آن که هستی بازآی گر کافر و گبر و بت پرستی باز آی

این درگه ما درگه نومیدی نیست صد بار اگر توبه شکستی باز آی

لطف و رحمت بی نهایت خداوند بر بندگانش تا جاییست که بواسطه کوچکترین عمل نیک از گناهان و معاصی آنها درمیگذرد؛ خوبیها را مضاعف می کند و بدیها… و بدیها را نه تنها مضاعف نمیکند بلکه آنها را به وسیله توبه و استغفار و اعمال نیک پاک میکند .

وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفاً مِّنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّـیِّئَاتِ ذَلِکَ ذِکْرَى لِلذَّاکِرِینَ {۱۱۴} هود

بدرستیکه حسنات ونیکیها، گناهان و بدیها را پاک می کنند.

در ادامه، برخی از اعمالی که سبب پاک شدن گناهان انسان میشود را به اختصار ذکر می نماییم.

تلاوت قرآن: رسول اکرم میفرماید:« مَنْ قَرَأَ حَرْفًا مِنْ کِتَابِ اللَّهِ فَلَهُ بِهِ حَسَنَةٌ وَالْحَسَنَةُ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا لاَ أَقُولُ (الم) حَرْفٌ وَلَکِنْ أَلِفٌ حَرْفٌ وَلاَمٌ حَرْفٌ وَمِیمٌ حَرْفٌ »[الترمذی] «هرکس حرفی از کتاب خدا (قرآن) بخواند، یک حسنه ونیکی نصیبش می شود؛ و هر حسنه ۱۰ برابر می شود؛نمی گویم (الم) یک حرف است، بلکه (الف) یک حرف، (لام) یک حرف و (میم) یک حرف محسوب میشود.» و…

ذکر: ساده ترین و آسانترین عبادتی که سبب پاک شدن گناهان میشود، ذکر است؛ که گفتن آن برای زبان سهل و آسان امّا اجر و ثواب آن در میزان حسنات زیاد و سنگین میباشد. انسان در همه حالات (بجز در دستشویی و حمّام) میتواند ذکر بگوید؛ حتّی اینکار برای زنی که در ایّام عادت ماهیانه است، هم منعی ندارد.

الف – ذکر « سُبْحَانَ اللَّهِ ، وَالْحَمْدُ لِلَّهِ ، وَلاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ ، وَاللَّهُ أَکْبَرُ »

رسول اکرم میفرماید: « تَنْفُضُ الْخَطَایَا کَمَا تَنْفُضُ الشَّجَرَةُ وَرَقَهَا » [احمد] (این ذکر) گناهان را فرومی ریزد، همانطوری که درخت برگهایش را فرومی ریزد.

در روایتی دیگر، رسول اکرم میفرماید: هر کس بعد از نماز، ۳۳ بار « سُبْحَانَ اللَّهِ » و ۳۳بار « الْحَمْدُ لِلَّهِ » و۳۳ بار «اللَّهُ أَکْبَرُ » و در یکصدمین بار « لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ »بگوید، گناهان او بخشیده میشود؛ اگرچه (گناهانش) به اندازه کف روی دریا باشد. [مسلم]

ب- ذکر « سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ »

رسول اکرم میفرماید: « حُطَّتْ خَطَایَاهُ ، وَإِنْ کَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ الْبَحْرِ » هر کس در روز صد بار « سُبْحَانَ اللَّهِ وَبِحَمْدِهِ » بگوید، گناهان او بخشیده میشود اگر به اندازه کف دریا باشد. [متفق علیه]

ج- ذکر « لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى کُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ » رسول الله میفرماید: هرکس در روز صد بار این ذکر را بگوید، برایش ثواب آزاد کردن ۱۰ برده، و همچنین ۱۰۰ نیکی برای او نوشته میشود و ۱۰۰ گناه از او پاک می شود و او را از شیطان حفظ میکند. [البخاری و مسلم]

د- ذکر «استغفار» یا گفتن « أَسْتَغْفِرُ اللهَ »

رسول الله میفرماید: «اگر شخصی که مرتکب گناه شده است، خوب وضو بگیرد و سپس ۲ رکعت نماز بخواند و بعد از آن استغفار کند و از الله عزّوجّل طلب مغفرت نماید؛ خداوند او را می بخشد.» [ابوداود]

در حدیثی دیگر میفرمایند:« هرکس «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَىُّ الْقَیُّومُ وَأَتُوبُ إِلَیْهِ» بگوید، گناهانش بخشیده میشود؛ حتی اگر از میدان جهاد فرار کرده باشد.» [ابوداود]

هـ- «صلوات» فرستادن بر رسول الله

رسول الله میفرماید: «هر کس بر من یک صلوات بفرستد، خداوند بر او ۱۰ صلوات (رحمت) میفرستد و از او ۱۰ گناه پاک میکند و ۱۰ درجه به درجات ایمان و مقام او نزد خداوند افزوده میشود.» [النسائی]

اللَّهُمَ صَلِّ وَ سَلِّمْ عَلَى نَبِیِّنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَى آلِهِ وَ صَحْبِهِ أَجْمَعِینَ

وضو و اعمال پس از آن

الف- وضو گرفتن: یکی از اعمالی که سبب پاک شدن گناهان ما میشود، وضو است. از عثمان بن عفان روایت شده که رسول الله فرمودند: « مَنْ تَوَضَّأَ فَأَحْسَنَ الْوُضُوءَ خَرَجَتْ خَطَایَاهُ مِنْ جَسَدِهِ حَتَّى تَخْرُجَ مِنْ تَحْتِ أَظْفَارِهِ » [مسلم] هر کس وضو بگیرد و در وضو گرفتن دقّت کند، گناهانش از بدنش خارج میشود؛ بطوریکه گناهانش حتی از زیر ناخنهایش نیز خارج میشود.

ب- خواندن ذکر مخصوص و۲رکعت نماز بعد از وضو:

رسول الله میفرماید: هرکس خوب وضو بگیرد، سپس بگوید: «أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ » درهای هشتگانه بهشت برایش گشوده میشود تا از هر کدام که بخواهد وارد شود. [مسلم]

و در حدیثی دیگر سیّدنا عثمان روایت میکند که رسول الله فرمود: «هر کس وضو بگیرد مانند وضویی که من گرفتم، و بعد از آن ۲ رکعت نماز بخواند در حالیکه در دلش چیزی از امور دنیوی نباشد، گناهان گذشته اش بخشیده میشود.» [البخاری و مسلم]

اذان و ذکر پس از آن

الف- اذان گفتن: از جمله اعمالی که کفّاره گناه انسان میشود، اذان است. ابوهریرة از رسول الله روایت میکند که ایشان فرمود:«الْمُؤَذِّنُ یُغْفَرُ لَهُ مَدَى صَوْتِهِ وَیَشْهَدُ لَهُ کُلُّ رَطْبٍ وَیَابِسٍ» [ابوداود وابن خزیمة والنسائی] موذن به اندازه ای که صدایش پیش برود از گناهانش بخشیده میشود و هر تَر و خشکی (موجود جاندار و بی جانی) به نفع او گواهی و شهادت میدهد.ودر روایت امام احمد « یُغْفَرُ لِلْمُؤَذِّنِ مُنْتَهَى أَذَانِهِ وَیَسْتَغْفِرُ لَهُ کُلُّ رَطْبٍ وَیَابِسٍ سَمِعَهُ »[صحیح الترغیب] موذن به اندازه ای که صدای اذانش پیش برود از گناهانش بخشیده میشود و هر تَر و خشکی (موجود جاندار و بی جانی) که صدایش را بشنود، برای او طلب مغفرت می کند.

ب- ذکر بعد اذان: « هر کس بعد از اذان «أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ, رَضِیتُ بِاللَّهِ رَبًّا وَبِمُحَمَّدٍ رَسُولاً وَبِالإِسْلاَمِ دِینًا» بگوید،گناه او بخشده میشود.» [مسلم]

نمازهای فرض وسنّت

تمامی نمازهای فرض و سنّت باعث کفارّه گناهان میشوند.

رسول اکرم میفرماید: اگر مقابل خانه ی شما نهر آبی جاری باشد و شما روزی پنج بار خود را بشوئید، آیا چرکی بر بدن شما باقی می ماند؟ گفتند: خیر، چرکی باقی نمی ماند. رسول اکرم فرمود: پس نمازهای پنج وقت همچنین است؛ خداوند بوسیله آن گناهان را پاک کرده و از بین میبرد. [البخاری ومسلم]

در حدیث دیگر رسول اکرم میفرماید: نماز پنج وقت و جمعه تا جمعه کفّاره گناهان بین خود هستند؛ در صورتیکه از ارتکاب گناهان کبیره اجتناب شود. [مسلم]

قدم برداشتن به سوی مسجد

رسول اکرم میفرماید: «أَلاَ أَدُلُّکُمْ عَلَى مَا یَمْحُو اللَّهُ بِهِ الْخَطَایَا وَیَرْفَعُ بِهِ الدَّرَجَاتِ».قَالُوا بَلَى یَا رَسُولَ اللَّهِ.قَالَ:«إِسْبَاغُ الْوُضُوءِ عَلَى الْمَکَارِهِ وَکَثْرَةُ الْخُطَا إِلَى الْمَسَاجِدِ » [مسلم]

«آیا شما را راهنمایی نکنم به امری که خداوند به سبب آن گناهان را پاک و درجات را بالا میبرد؟» گفتند: بلی ای رسول خدا. فرمود: «وضو گرفتن در شرایط سخت (مثل گرما وسرما) و زیاد قدم برداشتن بسوی مساجد.»

نشتن در مسجد و انتظار نماز بعد از نماز

قال رسول الله : « الْمَلاَئِکَةُ تُصَلِّى عَلَى أَحَدِکُمْ مَا دَامَ فِى مُصَلاَّهُ الَّذِى صَلَّى فِیهِ ، مَا لَمْ یُحْدِثْ ، تَقُولُ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ اللَّهُمَّ ارْحَمْهُ »[البخاری ومسلم]

«فرشتگان مادامیکه فرد پس از نماز در جایگاه نماز خود نشسته، برای وی دعا می کنند؛ تا زمانیکه بی وضو نشود؛ و می گویند: خداوندا او را بیامرز و مورد رحمت قرار بده.»

نیز رسول اکرم میفرماید: «آیا شما را راهنمایی نکنم به امری که گناهانتان را پاک و درجاتتان را بالا میبرد؟» گفتند: بلی ای رسول خدا. فرمود: …و انتظار نماز پس از نماز.» [مسلم]

مثلاً اینکه بعد از نماز ظهر، به فکر نماز عصر باشیم.

صدقه دادن و کمک کردن به فقراء و مستمندان قال رسول الله :«وَالصَّدَقَةُ تُطْفِئُ الْخَطِیئَةَ کَمَا یُطْفِئُ الْمَاءُ النَّارَ»[صحیح الترغیب] «و صدقه گناهان را از بین می برد، همانطوریکه آب، آتش را از بین می برد وخاموش می سازد.» بهترین صدقه، صدقه ایست که در خاموشی و پنهانی داده شود.

روزه

الف-

روزه

ماه مبارک رمضان: قال رسول الله : «مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِیمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ»[البخاری ومسلم]«کسیکه رمضان را از روی ایمان و امید ثواب

روزه

بگیرد، تمام گناهان گذشته او بخشیده و عفو میشود.» ب-

روزه

روز عرفه: عَنْ أَبِى قَتَادَةَ قال رسول الله : «صِیَامُ یَوْمِ عَرَفَةَ أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ یُکَفِّرَ السَّنَةَ الَّتِى قَبْلَهُ وَالسَّنَةَ الَّتِى بَعْدَهُ »[مسلم] از ابوقتادة روایت است که رسول اکرم فرمودند: «من از خداوند متعال امید دارم که

روزه

روز عرفه، کفّاره گناهان یک سال قبل و یک سال بعد گردد.» ج-

روزه

روز عاشورا (دهم محرّم): عَنْ أَبِى قَتَادَةَ الأَنْصَارِىِّ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ سُئِلَ عَنْ صَوْمِ یَوْمِ عَاشُورَاءَ فَقَالَ « یُکَفِّرُ السَّنَةَ الْمَاضِیَةَ»[مسلم] ازابوقتادة روایت است که از رسول اکرم در مورد

روزه

روز عاشورا سؤال شد. فرمود: «کفّاره گناهان یک سال گذشته است.» د-

روزه

دوشنبه و پنجشنبه : رسول اکرم دوشنبه و پنجشنبه را

روزه

می گرفت. گفته شد: یا رسول الله همانا شما دوشنبه و پنجشنبه را

روزه

میگیرید؟ فرمود: «همانا خداوند در روز دوشنبه و پنجشنبه هر مسلمانی را می بخشد و گناهان او را پاک می کند؛ بجز کسانیکه با هم قهرند؛ آنها بخشیده نمیشوند، مگر زمانیکه صلح کنند.» [احمد]

حج و عمره

قال رسول الله : « مَنْ حَجَّ فَلَمْ یَرْفُثْ وَلَمْ یَفْسُقْ رَجَعَ کَیَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ » [البخاری ومسلم]

«هر کس حج کرد و در آن مرتکب شهوت نفس و سخن بد و فحش نشد، از گناهان پاک می شود مانند روزی که از مادر تولد شده است.»

و قال رسول الله : «الْعُمْرَةُ إِلَى الْعُمْرَةِ کَفَّارَةٌ لِمَا بَیْنَهُمَا » [البخاری و مسلم]

«یک عمره تا عمره دیگر، کفّاره گناهان بین آن دو می شود.»

مصافحه کردن ودست گرفتن هنگام سلام

عَنِ الْبَرَاءِ بْنِ عَازِبٍ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ :«مَا مِنْ مُسْلِمَیْنِ یَلْتَقِیَانِ فَیَتَصَافَحَانِ إِلاَّ غُفِرَ لَهُمَا قَبْلَ أَنْ یَتَفَرَّقَا.» [السلسلة الصحیحة]

«هرگاه دو نفر مسلمان با هم ملاقات نمایند و مصافحه کنند (دست یکدیگر را بگیرند)، قبل از اینکه از یکدیگر جدا شوند، گناهانشان بخشیده می شود.»

عیادت مریض

عن علی قال:«مَا مِنْ رَجُلٍ یَعُودُ مَرِیضًا مُمْسِیًا إِلاَّ خَرَجَ مَعَهُ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَکٍ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ حَتَّى یُصْبِحَ وَکَانَ لَهُ خَرِیفٌ فِى الْجَنَّةِ وَمَنْ أَتَاهُ مُصْبِحًا خَرَجَ مَعَهُ سَبْعُونَ أَلْفَ مَلَکٍ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ حَتَّى یُمْسِىَ وَکَانَ لَهُ خَرِیفٌ فِى الْجَنَّةِ» [ابوداود]

سیّدنا علی میفرماید: هر کس شامگاه به عیادت مریض برود، ۷۰ هزار ملائکه همراهش خارج میشوند و تا صبح برای او طلب مغفرت می کنند و از انواع میوه های بهشتی برخوردار می شود؛ و هرکس صبحگاه به عیادت مریض برود،۷۰ هزار ملائکه همراهش خارج میشوند و تا شب برای او طلب مغفرت می کنند و از انواع میوه های بهشتی برخوردار می شود.

مریضی و درد و غم

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ : «مَا مِنْ مُسْلِمٍ یُصِیبُهُ أَذًى مِنْ مَرَضٍ فَمَا سِوَاهُ إِلاَّ حَطَّ اللَّهُ بِهِ سَیِّئَاتِهِ کَمَا تَحُطُّ الشَّجَرَةُ وَرَقَهَا» [البخاری ومسلم]

هرگاه فرد مسلمان، به هرگونه مصیبت و ناراحتی مانند مریضی وغیره دچار شود، الله عزّوجّل به سبب آن، گناهانش را فرومی ریزد؛ همانطور که درخت برگهایش را فرومی ریزد.

ودر روایتی دیگر میفرمایند:«حتی الشوکة یشاکها» حتی اگر خاری به پای مومن برود، گناه او پاک میشود.

برداشتن هر گونه اذیّتی(مانند سنگ و خار) از راه مردم

عَنْ أَبِى هُرَیْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: «بَیْنَمَا رَجُلٌ یَمْشِـى بِطَرِیقٍ وَجَدَ غُصْنَ شَوْکٍ عَلَى الطَّرِیقِ فَأَخَّرَهُ ، فَشَکَرَ اللَّهُ لَهُ ، فَغَفَرَ لَهُ » [البخاری ومسلم]

رسول اکرم میفرماید: « مردی در راهی قدم زنان می رفت، در راه شاخه ای خار یافت، پس آن را به کناری زد؛ خداوند اینکار او را قدردانی فرموده و بدین سبب گناهان او را بخشید. »

ودر پایان…

لازم به ذکر است که تمامی کارهای نیک واعمال صالح باعث از بین رفتن گناه می شود.

قال الله تعالی:

 

وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفاً مِّنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّـیِّئَاتِ ذَلِکَ ذِکْرَى لِلذَّاکِرِینَ {۱۱۴} هود

 

 

بدرستیکه حسنات ونیکیها، گناهان و بدیها را پاک می کنند.

 

به اشتراک بگذارید...
ارسال مطلب به دوستان ارسال مطلب به دوستان
کلیدواژه ها: ،

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Mihan Star Mihan Star Mihan Star Mihan Star

نوشته‌های تازه

اشتراک خبرنامه

آدرس ایمیل خود را وارد کنید: